top of page
  • Writer's pictureInko Lukss

Atmežo savu īpašumu šodien un ietaupi naudu!

Lai gan sens latviešu tautas sakāmvārds vēsta, lai neatliec uz rītdienu to, ko vari izdarīt šodien, tomēr lielākoties mēs rīkojamies tieši otrādi – ja kaut ko ir iespējams atlikt uz vēlāku laiku, mēs to arī darām. Un iemesls šādai rīcībai ir pavisam vienkāršs – mūsdienu saspringtajā dzīves ritmā bieži vien atliek laiks izdarīt tikai pašus steidzamākos darbus un mums nav laika, lai padomātu divus soļus uz priekšu. Tomēr, ja runa ir par īpašumu, kura izmantošanas veids ir meža zeme, mēs silti iesakām jau šodien aizdomāties, kāds būs šīs zemes izmantošanas veids pēc gada, diviem vai desmit. Ja šajā īpašumā jūs plānojat audzēt mežu nākamajām paaudzēm, tad varat lieki neiespringt, tomēr, ja nākotnes plānos ietilpst mājas, vasarnīcas, viesu namiņa vai pirts izbūve – veiciet meža zemes atmežošanu pēc iespējas ātrāk, kamēr to ir iespējams izdarīt ar kompensācijas audžu palīdzību. Jautāsiet – kādēļ tāda steiga? Šobrīd jautājums par meža atmežošanu tiek pārskatīts Eiropas Savienībā, un ļoti iespējams, ka jau pavisam drīz meža atmežošana kļūs par krietni dārgāku pasākumu, nekā tas ir šobrīd. Šī iemesla dēļ, ja jūs plānojat veikt meža zemes atmežošanu tuvākā vai tālākā nākotnē, mēs iesakām izdarīt to jau šodien!


Kādas ir meža atmežošanas iespējas šobrīd?

Šobrīd, saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem (Ministru kabineta Noteikumu Nr. 889 “Par atmežošanas kompensācijas noteikšanas kritērijiem, aprēķināšanas un atlīdzināšanas kārtību” ), meža zemes īpašniekam ir iespēja pašam izvēlēties vienu no divām meža zemes atmežošanas iespējām. Pirmais variants ir ātrāks, bet krietni dārgāks – samaksājot valstij kompensāciju par meža zemes atmežošanu. Kompensācijas apmērs tiek aprēķināts pēc noteiktas formulas un būs atkarīgs ne tikai no meža zemes platības, bet arī aizsardzības pazīmēm un mainīgajām formulas sastāvdaļām, kuras nosaka Centrālā statistikas pārvalde (CSP), aptuvenā summa par 1 kvadrātmetra atmežošanu ar aizsardzības pazīmēm būs 20 EUR. Savukārt, ja meža zemei nav īpašu aizsardzības pazīmju, šādas zemes atmežošanas aptuvenās izmaksas būs 1,90 EUR par kvadrātmetru. Otrs šobrīd piedāvātais atmežošanas variants zemes īpašnieka maciņam ir krietni draudzīgāks – veicot meža zemes atmežošanu, izmantojot kompensācijas audzes, meža zemes, ar aizsardzības pazīmēm, atmežošana izmaksās aptuveni 7 EUR par kvadrātmetru, bet meža zemei bez aizsardzības pazīmēm – vien 0,81 EUR par kvadrātmetru. Skatoties no finansiālā aspekta, ir skaidrs, kurš no diviem piedāvātajiem atmežošanas veidiem zemes īpašniekam būs izdevīgāks. Kā arī nav jāsatraucas, ka jums pašiem būs jāveic meža stādīšana, kopšana un uzturēšana kādā citā vietā – par visām formalitātēm un meža stādīšanu parūpēsimies mēs, INKO LUKSS komanda(https://www.inkolukss.lv/atmezosana)!

Jums ir tikai jāpieņem lēmums veikt meža atmežošanu un jāsazinās ar mums!


Ko sola nākotne?

Šobrīd Eiropas Savienības līmenī notiek diskusijas par kompensācijas apmēru, veicot mežu atmežošanu, kā arī izskan runas par to, ka varētu pilnībā atcelt iespēju veikt meža atmežošanu, izmantojot kompensācijas audzes. Tā kā šis jautājums vēl ir apspriešanas procesā, mēs varam tikai diskutēt par to, kādas izmaiņas skars šo jomu, tomēr ir skaidrs – pat ja tiks saglabāta vecā kārtība un būs iespējams izmantot kompensācijas audzes, atmežošanas izmaksas pieaugs. Šobrīd ar katru gadu pieaug darba spēka izmaksas, līdz ar to aug arī nodokļu slogs, kas jāmaksā darba devējam, un arī pārējās izmaksas nestāv uz vietas – pieaug zemes iegādes izmaksas, kā arī jauno audžu iestādīšanas un uzturēšanas izmaksas, tādēļ ir tikai loģiski, ka meža atmežošana pēc gada vai diviem maksās dārgāk nekā šodien. Iepriekš minēto iemeslu dēļ mēs aicinām ikvienu zemes īpašnieku nekavēties un izmantot iespēju veikt meža zemes atmežošanu par izdevīgām cenām. INKO LUKSS (https://www.inkolukss.lv/) saviem klientiem piedāvā akciju – 15% atlaide meža atmežošanas pakalpojumam –, kā arī sniegsim bezmaksas konsultāciju un ieteikumus labākā risinājuma atrašanā! Ņemiet vērā, ka atmežošanas process prasa vidēji 2 mēnešus, jo ir nepieciešams saņemt pašvaldības un Valsts meža dienesta lēmumus, tādēļ neatlieciet konsultācijas pieteikšanu uz vēlāku laiku!

Uzziniet vairāk par īpašo piedāvājumu meža atmežošanai mūsu mājaslapā!


5 views

Comments


bottom of page