top of page
  • Writer's pictureInko Lukss

Ja šajā vasarā plānojat uzsākt būvniecību – neaizmirstiet par zemes atmežošanu!

Astronomiskais pavasaris ir oficiāli sācies, un mēs vēlamies atgādināt par zemes iegādi savai sapņu mājai. Iespējams, ka jūsu izvēlētā zeme ir kāds meža nostūris, un šis ir īstais laiks uzsākt sava īpašuma atmežošanas procesu. Ja jūs plānojat šajā vasarā uzsākt būvniecības darbus, vispirms ir jāsakārto zemes izmantošanas veids un jāveic atmežošanas procedūra, kas aizņem aptuveni 2 mēnešus. Daudzi maldīgi domā, ka atmežošana vien tāda sīka birokrātiska prasība vien ir, tādēļ atliek to uz pēdējo brīdi un tad saskaras ar nepatīkamu situāciju, kad būvdarbu uzsākšana ir jāpārceļ par diviem mēnešiem, kamēr netiek mainīts zemes lietošanas veids. Kā mēs zinām, Latvijā vasara un tostarp arī aktīvā būvniecības sezona ir ļoti īsa, tādēļ aicinām ikvienu, kurš šovasar plāno kaut ko būvēt, pārliecināties, vai jums ir būvniecības darbu veikšanai atbilstošs zemes izmantošanas veids!
Neatlieciet uz rītdienu to, ko varat izdarīt šodien!

Šobrīd valsts ir devusi ikvienam meža zemes īpašniekam iespēju samazināt valsts budžetā maksājamo summu par zemes atmežošanu, ieaudzējot kompensācijas audzes citā nemeža zemē. Kompensācijas audzes ir finansiāli izdevīgs un ērts risinājums, kā veikt zemes atmežošanu, tomēr pašlaik nav īsti skaidrības, cik ilgi šāda kārtība pastāvēs, jo šobrīd pārskatīšanā ir Ministru kabineta noteikumi, kas regulē zemju atmežošanu, tādēļ mūsu ieteikums ikvienam, kas tuvākajā nākotnē plāno veikt būvniecības darbus īpašumā, kura lietošanas veids ir meža zeme, neatlikt uz rītdienu atmežošanas procesa uzsākšanu.
Kompaktas karkasa mājas – šī brīža aktualitāte

Lai arī inflācija un Euribor likmju straujais kāpums būvniecības tirgū uz laiku radīja bažas, tendences rāda, ka būvniecības nozare nav apstājusies un 2023. gada 4. ceturksnī būvniecības apjomi ir strauji palielinājušies, salīdzinot ar 2022. gadu. Viens no iemesliem šādam pieaugumam ir cilvēku apziņa, ka cenas zemākas nekļūs un ir jārēķinās, ka būvniecības izmaksas ar katru gadu palielināsies. Centrālās pārvaldes statistikas dati rāda, ka 2024. gada janvārī, salīdzinot ar 2023. gada janvāri, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 1,6%, un vienas no straujāk pieaugošajām izmaksām ir tieši darba spēka izmaksas, kas ir saistīts ar minimālās darba algas paaugstināšanu un algu kāpumu valstī kopumā. Ja vēlme būvēt nav izmainījusies, tad ir mainījušās prasības, kas tiek izvirzītas ģimenes mājai, proti, šobrīd cilvēki dod priekšroku nelielām, kompaktām mājām un jau gataviem risinājumiem – moduļu vai karkasu mājām –, kas ļauj sevi pasargāt no būvniecības cenu izmaiņām ilgākā laika periodā. Kā arī vēl aizvien ir aktuāla tendence, kas parādījās Covid-19 pandēmijas laikā – cilvēki vēlas dzīvot ārpus pilsētas un vairs neapsver kā savu potenciālo dzīvesvietu tikai Pierīgu, bet gan visas Latvijas teritoriju.21 views

Comments


bottom of page